Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Szkoła dla Rodziców i Wychowawców

,,Szkoła dla Rodziców i Wychowawców to cykl zajęć warsztatowych mających na celu wspieranie rodziców i nauczycieli w nawiązaniu bliższych i cieplejszych relacji z dziećmi. Podstawą tej koncepcji pracy jest założenie, że silna więź emocjonalna z rodzicami, a także dobre relacje z nauczycielami to ważne czynniki chroniące dziecko przed podejmowaniem różnego rodzaju ryzykownych zachowań, takich jak agresja, przedwczesna inicjacja seksualna czy sięganie po środki uzależniające. Dla podtrzymania tej więzi niezwykle istotna jest umiejętność rozumienia dzieci i skutecznego komunikowania się z nimi. Proponowany przez prowadzących zakres tematyczny „Szkoły dla Rodziców i Wychowawców” pozwala rozwinąć te umiejętności.

Odbiorcami zajęć są zarówno ci rodzice i nauczyciele, którzy doświadczają różnego rodzaju problemów wychowawczych, jak również ci, którzy chcą zapobiec takim problemom, a także pogłębić posiadaną wiedzę i doskonalić swoje umiejętności wychowawcze. „Szkoła” uświadamia również rodzicom i wychowawcom, że skuteczność wychowania w dużej mierze zależy od nich samych – w myśl zasady: aby zmienić dziecko, należy zacząć od zmiany siebie.

 Opis metody pracy:

Zajęcia odbywają się na ogół raz w tygodniu, prowadzone są w małych grupach (10-15 osób). Każde spotkanie składa się z krótkiego omówienia i wprowadzenia teoretycznego, po którym następują dyskusje, ćwiczenia i odgrywanie scenek. W ramach „zadań domowych” uczestnicy zachęcani są do praktycznego wypróbowywania nowych umiejętności. Cennym elementem zajęć jest również wymiana doświadczeń między uczestnikami – dzięki temu rodzice mogą uświadomić sobie, że problemy wychowawcze, z którymi na co dzień się borykają, tak naprawdę pojawiają się w wielu rodzinach.

Tematyka zajęć obejmuje m.in. takie zagadnienia jak:

  • granice w wychowaniu,
  • uczucia dziecka,
  • zachęcanie dziecka do współpracy,
  • kary i konsekwencje,
  • rozwiązywanie problemów i konfliktów,
  • zachęcanie dziecka do samodzielności,
  • pochwały i zachęty.

Z informacji otrzymanych od uczestników zajęć w trakcie szkolenia, jak również po zakończeniu całego programu wynika, iż rodzice z tygodnia na tydzień przekonują się, że metody omawiane podczas spotkań zastosowane w praktyce naprawdę są skuteczne. Z zadowoleniem informują o pozytywnych zmianach, jakie zauważyli w relacjach z dziećmi. Odczuwają coraz większą satysfakcję z bycia rodzicem (wychowawcą) oraz, co najważniejsze, satysfakcję ze wspólnego przebywania z dzieckiem.

Uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne. Istnieje również możliwość zorganizowania zajęć na terenie szkoły / placówki.